Publikacje

 

Niepełnosprawność pokarmowa. Jak dietą eliminacyjną wspierać leczenie schorzeń alergicznych, psychicznych, neurologicznych?

Maja Anuszkiewicz, Katarzyna Brzazgoń-Dzięcioł

Powodów, dla których napisana została ta książka jest bardzo wiele. Głównym jest przerażająca statystyka, według której aż około 1% populacji na Dolnym Śląsku cierpi na celiakię. Są to zastraszające dane statystyczne, uwzględniając, że w naszym regionie żyje około 2 878 410 mieszkańców, a chorych jest aż 28 184. Publikacja jest adresowana głównie do tych osób, ale nie tylko... Autorki tej pozycji same zmagały się chorobami i problemami zdrowotnymi związanymi z alergią i nietolerancją pokarmową. Przeszły długą drogę - od zdiagnozowania problemu do skutecznego radzenia sobie w życiu z dietą eliminacyjną. Zawodowo związane są z psychologią, co z pewnością pomogło im wnikliwiej spojrzeć na problemy psychologiczne osób stosujących dietę, która wyklucza spożywanie wielu składników. Sięgając po tę pozycję macie Państwo szansę poszerzyć swoją wiedzę na temat chorób związanych z problemami żywieniowymi. Możecie też dowiedzieć się w jaki sposób radzić sobie z psychologicznymi problemami związanymi z dietą eliminacyjną? Poznacie również przepisy oraz informacje, jak przyrządzać naprawdę smaczne potrawy bezglutenowe, bezmleczne, bezjajeczne lub bezcukrowe.

 

 

Tajemnica wyspy Marabu

Katarzyna Brzazgoń-Dzięcioł

"Tajemnica wyspy Marabu" to opowiadanie przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, choć w tym przypadku adresowane jest do dzieci w wieku przedszkolnym. Opowiadanie zawiera treści fantastyczne (tajemnicza, rajska wyspa, czarownik siedmiu mórz), poruszające wyobraźnię dzieci (słuchaczy). Napisane zostało pięknym, kwiecistym językiem wpływającym zarówno na bogacenie słownictwa dzieci i na ich wyobraźnię. Bajka zawiera elementy tajemnic, którą bohaterowie (dzieci pod opieką swojej pani) chcą rozwikłać. Pragną one odnaleźć ukryty na wyspie skarb, który jest pilnie strzeżony przez groźnego i potężnego strażnika siedmiu mórz. Bardzo istotne jest to, że wśród przyjaciół na wyspie są dzieci z różnymi ograniczeniami. Zuzia, która nie widzi oczami, ale za to doskonale radzi sobie w życiu dotykając otaczające ją przedmioty. To ona właśnie pomogła dzieciom pokonać pierwszy etap w drodze do znalezienia ukrytego skarbu. W zespole dzieci przeżywających przygodę jest niesłysząca Dorotka, Krzyś, który porusza się na wózku inwalidzkim, ale też świetnie pływa i nurkuje w wodzie i inne dzieci z różnymi dysfunkcjami. Podczas wyprawy wszystkie z nich miały okazję do działania na rzecz grupy, a także w celu wspólnego zdobycia skarbu. Często powtarzane słowa "...bez Ciebie nie dalibyśmy rady..." pokazują jak ważne są wspólne działania na rzecz osiągnięcia celu bez względu na stopień sprawności poszczególnych dzieci.
Opowiadanie "Tajemnica wyspy Marabu" powinno być czytane w każdym przedszkolu, w każdym domu, każdemu dziecku. Jestem przekonana o słuszności analizowania z dziećmi sytuacji opisanych w tym opowiadaniu. Chciałabym by takich opowiadań było więcej i by częściej były poruszane tematy normalności przy okazji różnych dysfunkcji.

Metodyk Aleksandra Tunikowska

 

 

 

Partnerzy

 

  • WCDN
  • KKN
  • CeTA
  • KATARYNKA
  • ADAPTER
  • SEKTOR3
  • Umbrella